Yağlı ve Kuru Ciltler Ev Yapımı Krem Tarifi

Her insan aslında güzeldir. Sadece o güzelliğin ortaya çıkması için bir takım bakımlar yapmamız gerekiyor. Zaten uzmanlara göre de erkek olsun kadın olsun cilt ve vücut bakımı mutlaka yapılması gerektiği bilgisini bizlere sunuyorlar.

Bunu cilt için peeling, vücut için ise kese yardımıyla yapılması gerektiği hem fikrindeler. Hal böyle olunca soluğu hemen güzellik salonlarında alırız. Halbuki bazen evde yaptığımız küçük bir losyon veya kür cildimizde diğer bakımlara göre daha fazla faydasını görebiliriz.

Üstelik hem malzemeleri her evde bulunabilir, hem de daha tasarruflu bir şekilde bakımlı görünebilirsiniz. İşte pahalı güzellik salonlarına son diyebileceğiniz 3 tane bakım losyonu tarifinden sizlere bahsetmek istiyorum.

Yağlı Ciltler İçin Narenciye Losyonu Tarifi

Malzemelerini çok kolay bulabileceğiniz, her evde bulunan ve yapımı çok kolay olan mucizevi bir losyon diyebiliriz. Bu losyonu yüzünüze peeling yaptığınızda hem cildinizin vitamin ihtiyacını karşılamış, hem de cildinizin daha canlı görünmesini sağlamış olacaksınız.

İçerisindeki kabartma tozu sayesinde siyah noktalarınızı derinlemesine temizleyecek; limon ve balla daha aydınlık ve ipeksi bir cilde sahip olacaksınız. Narenciye losyonumuz için gereken malzemeler;

  • Bir adet kabartma tozu
  • Bir fincan hakiki bal
  • Bir adet portakal veya limon kabuğu rendesi

Losyonumuzu hazırlamak için küçük bir kavanoza bütün malzemeleri koyun ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ilık su ile yüzünüzü yıkayın ve fazla kurulamadan hazırlamış olduğunuz losyonu sürün. Çünkü nemli bir cilde uygulamamanız gerekiyor. Losyonu yüzünüze sürdükten 1 dakika sonra durulayın. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kez uygulamanız gerekiyor.

Kuru Ciltler İçin Badem Losyonu Tarifi

Tek başına badem, cildimiz için tam bir şifa kaynağıdır. Özellikle akneli kişilerin kullanması mutlaka gereklidir. Çünkü iltihap giderici özelliği sayesinde cildinizde bulunan akneleri temizler ve iz oluşumunu önler. Ciltteki ufak kızarıklıkları da giderir.

Yine bu losyonumuzun içinde bulunan Hindistan cevizinden biraz bahsetmek gerekirse; cildiniz için tam bir vitamin kaynağı ve nem için idealdir. Cildiniz Hindistan ceviziyle adeta neme doyacaktır. Bu sayede ciltte oluşan kırışık ve çizgilerden de eser kalmayıp daha genç görünmesine sebep olacaktır. Kuru ciltlere badem losyonu için gereken malzemelerimiz;

  • Öğütülmüş yarım çay bardağı badem
  • Eritilmiş bir yemek kaşığı Hindistan cevizi

Losyonumuzun yapılışına gelince, malzemelerimizi bir kavanozun içinde güzelce karıştırıyoruz. Temiz olan cilde hafifçe sürüp bir kaç dakika emmesini bekliyoruz. Kesinlikle ıslak kalan cilde uygulamamalısınız. Bu işlemi haftada 1 veya 2 gün uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı ve Hindistan Cevizi

İçerisinde bulundurduğu Hindistan cevizinin o kadar çok faydası var ki, burada sadece ciltle ilgili kısmı anlatacağız. Hindistan cevizi sadece yüzü nemlendirmiyor, aynı zamanda vücudunuzun herhangi bir yerindeki kuruluk ve kırışıklık için de şifa sağlıyor.

Örneğin el çatlaklarınıza kimyasal içeren kremler yerine Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Kokusu da bir o kadar hoştur. Çay ağacı ise antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Siyah nokta oluşumunu önler ve akneleri yüzleri derinlemesine temizler.

Şimdi losyonumuz için gereken malzemeleri sayalım.

  • ⅓ fincan Hindistan cevizi şekeri
  • ¼ fincan jojoba yağı
  • Bir damla kadar çay ağacı yağı

Bu losyonumuzu bahsettiğimiz gibi bedeninizin her noktasına gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken uyguladığınız noktanın kuru olmasıdır. Losyonu sürdükten bir kaç dakika sonra durulayabilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir