104 Yaşındaki Japon Doktordan Uzun Yaşam Sırları

115 yıl sağlıkla yaşamayı başaran Japon Doktor, uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarını paylaştı. Dünya ortalamasına göre nüfusunun büyük kısmının uzun yıllar sağlıkla yaşadığı Japonya’dan uzun yaşam sırlarını sizler için listeledik.

104 yaşındaki Japon Doktor Hinohara Shigeaki, 100 yıldan fazla yaşamanın ipuçlarını verdi. Yaşamın her anını dolu dolu, sağlıkla yaşayan Japon Doktor hazırladığı 14 maddelik öneri ile bizlere inanılmaz sırlar veriyor.

1- Doktorlara inanmayın

Kendisi de bir doktor olan Hinohara Shigeaki, doktorların tavsiyelerine ve reçetelerine körü körüne uymamanızı, araştırıp endüstrileşen ilaç sektörüne karşı temkinli olmanızı öneriyor.

2- Fit Kalın

Fiziksel olarak her zaman aktif kalmanız tavsiye ediliyor. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için ömür boyunca genel bir diyet içinde olmanız size büyük katkı sağlar. Mutlaka her gün kahvaltı etmeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Süt, pirinç, sebze ve balık tüketmek çok önemli. Haftada bir-iki kez yağsız kırmızı et öneriliyor.

3- Planlı yaşayın

Beyin işlevlerinin çalışır olarak devam edebilmesi için onu kullanmalısınız. Bunun için de yaşamınızı  planlayın ve başarılı bir ömür için ileri görüşlü tahminlerde bulunarak planlamalar yapın.

4- Ağrılarınızı kendiniz tedavi edin

Genel olarak ağrılar beynin insana eziyeti olarak görülebilir. Ağrıları size yansıtan beyninizi müzik dinleyerek, çocuklarınız ya da evcil hayvanlarınız ile ilgilenerek oyalayabilirsiniz. Bu sayede ilaçsız olarak ağrılardan kurtulursunuz.

5- Bilim, tek başına hastalıklara çare değildir

Hastalıklarınızı tedavi etmek için günlük uğraşlarınızı pozitif etkili eylemlere çevirerek daha dinç ve dayanıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz.
6- Yaşamın tadını çıkarın

Doktor, hayattan tat almayı biliyor. Toplum ve çevre ile iç içe dolu bir yaşam sürmek sizi enerjik hissettirecektir.

Shigeaki Hinohara

7- Kendi işini kendin yap

Kendine olan güveni ve saygıyı yitirmemek için kendi işinizi her zaman kendiniz yapın. Kimseden bir şey istemeden kendi poşetlerinizi kendiniz taşıyın, asansör yerine merdiven kullanın. Suyunuzu mutfaktan kendiniz alın. Bu sayede farklı sağlık sorunlarını da önlersiniz.

8- Endişe edip kafaya takmayı bırakın

Hayatta öngörülemeyen olaylar mutlaka gerçekleşir. Bu yüzden olacaklar ve olanlar ile ilgili endişelenmeyi bırakarak anlık doğru adımlar atmayı tercih edin. Depresyona girerek hiçbir sorunun altından kalkamazsınız. Kanser türleri çok büyük oranda beynin yorgunluğu ile meydana gelir.

9- Bilgini paylaş

Oturup bildiklerini kendine saklamak yerine insanlar ile bilgi paylaşımı yapmak hem kendinize olan güveni artırır hem de çevrenizdekilerin size saygı duymasını sağlar. Üşenmeyin, insanlar ile bilgi alışverişi yapın.

10- Para için ölme

Hayatın boyunca büyük uğraşlar ile topladığın para, bir noktadan sonra hiçbir işine yaramayacak. Bu yüzden vaktin varken para için kendini bitirmek yerine yaşamını daha dolu yaşa. Kendine değer kat. Çünkü bir noktadan sonra ömrün boyunca çalışıp kendini bitirdiğin paraların nereye gittiğini anlamayacaksın.

11- Kendine birini örnek al

Bir rol model seçmek hayatta başarıya koşmanın baş gerekliliklerinden biri. Karşılaştığınız farklı durumlarda o rol model gibi durumlardan sıyrılmak size farklı ufuklar açacaktır.

12- Emekli Olma

Zihinsel ve fiziksel açıdan kendi kendinize yetiyorsanız asla çalışmayı bırakmayın. Çalışmayı bırakmak; aktif bir makineyi durdurup yağmurun altında çürümesini beklemek ile aynıdır. Uzun süre çalışmak sizi her zaman dinç tutacaktır.

13- İlham alın

Kendinize farklı ilham kaynakları keşfedin. Motivasyonunuzu diri tutmak için daima ilham alacağınız bir şeyler olmalı.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir