Bulaşık Makinesi Verimli Kullanma Rehberi

Hem hijyeninden hem pratikliğinden dolayı bulaşık makinelerini hepimiz severek kullanıyoruz. Bulaşık makinelerini nasıl daha verimli kullanabiliriz?

Hem hijyeninden hem pratikliğinden dolayı bulaşık makinelerini hepimiz severek kullanıyoruz. Bulaşık makinelerini nasıl daha verimli kullanabiliriz?

Kimse bulaşık makinemden çıkan bir tabakta, bardakta leke, artık gibi şeyler kalsın istemez. Beyaz eşyalarınızı en uzun ömürlü şekilde daha verimli kullanabilmeniz için size birkaç önerim var.

  • Yıkamak istediğiniz bulaşıklar üzerinde yemek artığı ve yağ olmamasına özen gösterin. Makineye koymadan önce sıyırmanızı öneririm.
  • Makineye bulaşıkları dizerken alt kısımlarının makinenin üst kısmına bakması gerektiğini unutmayın. Örneğin tencerenizin tabanı yukarıya, iç kısmı da aşağıya baksın. Düz, yan gibi içine su ve deterjanın girmesinin zor olduğu pozisyonlardan uzak durun.
  • Özellikle yeni alınan eşyalar üzerinde bulunan kağıt ya da naylon etiketler buhar ve sıcak su etkisiyle yerinden söküldüğünden filtreleri tıkayabilir. Bu yüzden makineye koymadan önce etiketleri sökünüz.

Bulaşık Makinesi Verimli Kullanma Rehberi

  • Bulaşıklarınızı dizerken pervaneyi engellemeyiniz. Aksi taktirde ince olan eşyalarınız kırılabilir ya da pervane dönmeyebilir.
  • Makinenizin deterjan kısmına yalnızca “bulaşık makinesi deterjanı ya da tableti” koyun. Diğer maddeler arızaya sebep olabiliyor.
  • Çatal, bıçak ve kaşıklarınızı yıkama esnasında dağılıp yer değiştiremeyecekleri şekilde sepetinde yıkatınız.
  • Bulaşık makinenizin çalışması sırasında dışarıdan müdahalelerde bulunmayınız. Çalışması bitmeden fişini çekmeyiniz.
  • Çalışırken dışarıdan darbeye maruz bırakmayınız.

Ayrıca, bulaşık makinenizin içindeki kötü koku oluşumunu engellemek ve temizliği sağlamak için deterjan bölmesine yarım çay bardağı sirke koyabilirsiniz. Ek olarak yıkama sırasında çatal bıçak bölmesine kullanılmış yarım limonu koyarsanız yıkadıklarınızın daha parlak olmasını sağlarsınız (bulaşık parlatma).

Ayrıca Çamaşır Makinenizin Ömrünü Uzatacak İpuçları için tıklayınız.

Kolay gelsin 🙂

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir