Burun Spreyinin Bilinmeyen Zararları

İlaç endüstrisinin her türlü dayatmasına rağmet ortaya çıkan yeni gerçekler var! Nezle, grip gibi rahatsızlıklarda kullanılan burun spreylerinin zararlarını biliyor muydunuz?

Özellikle kış aylarında karşılaştığımız sağlık sorunlarının başında gelen grip, nezle ve buna benzer burun tıkanıklığına yol açan hastalıklarda en çok kullanılan ilaçların başında burun spreyleri gelir. Yeterli dozda kullanıldığı zaman sağlıklı olabilen ama doz aşımında ya da yanlış burun spreyi tercihinde inanılmaz zararları olduğunu biliyor muydunuz?

Peki, burun spreylerinin zararları nelerdir? Burun spreyi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte size bilmeniz gereken en özel detaylar.

Burun Spreylerinin Zararları

Sadece hastalıkta değil kronik burun tıkanıklıklarında bile ciddi sağlık problemlerinizin başlayabileceğinizi bilmelisiniz. Mesela kronik burun tıkanıklığı uykusuzluğa ve yorgunluğa sebep olur. Ardından yaşam kaliteniz düşer ve kalp hastalıklarına kadar giden sıkıntılar yaşamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca gece ağzınız açık uyumaya başlar; horlar, boğaz kuruluğu yaşar ve gün içinde de konsantrasyon sorunları yaşamaya başlarsınız. Bu tarz durumlar sadece hastalık zamanında değil normal zamanlarda da yaşanıyorsa oldukça ciddi problemler yaşayabileceğinizi bilmelisiniz.

Burun Eğriliği

Burun eğriliği gerçekten ciddi nefes problemlerine yol açan bir rahatsızlıktır. Burun etlerinin büyümesi sebebiyle kronik burun tıkanıklığı yaşayabilir ve oksijensiz kalan vücudunuzda farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hastalar hemen burun spreyine başvurur ama yapılan en büyük hatalardan biridir. Burun eğriliği sebebi ile nefes alamıyorsanız bu durumu burun spreyleri çözemez. Cerrahi müdahale gerekmektedir.

Burun Yaralanmaları

Buruna alınan bir darbe yüzünden burun iç duvarında oluşan eğrilik belki de kırık hissedilmeyebilir. Özellikle çocuk yaşta alınan darbelerde çoğu insan burnunun kırıldığını hissetmez ve zamanla iyileşir. Ancak ilerleyen yaşlarda yaralanmalara bağlı burun eğriliği çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu durumlarda da burun spreyi kullanımı sadece anlık bir ferahlama hissi verdiği için hastalar tarafından çok tercih edilir ama bir o kadar da sakıncalıdır.

Hastalar sürekli olarak kullanmaya devam eder ve vücuduna boşu boşuna ilaç almış olur. Özellikle kortizon içeren burun spreyinin uzun süreli kullanımı çok tehlikelidir.

Burun Eti Rahatsızlığı (Konka)

Çözümü basit olan ama çoğu insanın sadece korktuğu ya da önemsemediği için aldırmaya yanaşmadığı bir rahatsızlıktır. Sadece 5 dakika sürecek bir operasyon için nefes alma özgürlüğünüzden vazgeçmemelisiniz. Yine anlık ferahlatıcı burun spreyi tercih edebilirsiniz ama unutmayın ki hiçbir işe yaramayacak ve sadece vücudunuza gereksiz ilaç girişi sağlamış olacaktır.

Tahriş Sonucu Tıkanıklık

Dışardan nefes ile çekilen bazı kokuların burun içinde oluşturduğu tahrişten dolayı tıkanıklık oluşmasıdır. Burun ameliyatı olmuş hatta sorunu olmayan ama sigara içen bazı hastalarda sigara içmeye devam ederse bu tarz rahatsızlıklar yaşayabilirler. Anlık burun spreyi kullanımı ile burun açılır ve nefes alınır ama bu durum bir süre sonra bağımlılığa dönecektir.

Bir burun spreyi en fazla 5 gün kullanılıp bırakılmalı ve gerekirse bir ara verdikten sonra tekrar kullanılmalı yani en fazla 45 gün kullanılmalıdır. Ancak bazı hastalar bunu alışkanlık edinip çantasında ya da cebinde taşımaya devam ederek sürekli kullanmaktadır. İşte bu durumda oldukça ciddi ilaç alımından kaynaklı hastalıklara yol açmaktadır. Bunun için sadece doktorunuzun önerdiği süre boyunca burun spreyinizi kullanmalısınız.

 

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 17 yaşındayım öğrenciyim açık öğretim den okuyorum tüm gün evdeyim boş vakitlerim var bu işe ihtiyacım var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir