Ceviz Macunu Tarifi

Sofraları lezzetlendiren kahvaltı tarifleri içinde yer alan ceviz macununu (ceviz reçeli) mutlaka denemelisiniz. Pek çok yörede vazgeçilmez lezzetler arasında olan tarif hem sağlıklı, hem de son derece lezzetli. Siz de sevdiklerinize kahvaltı ikramlarınız için ceviz macunu veya farklı reçel tarifi ile güzel sofralar hazırlayabilirsiniz.

Ceviz Macunu Malzemeleri

  • 50 tane yeşil ceviz
  • Yarım kilo sönmemiş kireç
  • İçme suyu
  • 2 tane limonun suyu
  • 50 tane çiğ badem, arzuya göre kavrulmuş da olur
  • 50 tane karanfil
  • 1 kilo 250 gram toz şeker
  • 1,5 su bardağı içme suyu
  • Yarım su bardağı limon suyu

Ceviz Macunu Nasıl Yapılır?

Öncelikle yeşil cevizlerin kabuklarını soyun ve aynı zamanda baş kısmından itibaren kesik atın. Cevizleri genişçe bir kabın içine koyun ve tam üzerini örtecek kadar da su ilave edin. Cevizlerin suyunu her gün değiştirin ve bu işlemi 7 gün boyunca tekrar edin. 8. gün cevizlerin suyunu dökerek hepsini güzelce suyun altında yıkayın ve yeniden kabın içine alıp üzerini örtecek kadar su ilave edin. Bir tülbendin içine kireci koyarak ağız kısmına sımsıkı bir düğüm atın. Kireci bu şekilde cevizlerin yanına koyun ve suya bastırın. 6 saat kadar cevizlerle kireci arada sırada karıştırarak suda bekletin. Ardından cevizleri alarak bol suda iyice yıkayın ve bu işlemi 1-2 kez tekrar edin.

Ceviz macunu nasıl yapılır?

Yıkadığınız cevizleri geniş bir tepsinin içine koyun ve üzerini geçecek kadar su koyduktan sonra ortalama 5 dakika civarında kaynatıp tepsiyi ocaktan alın ve cevizleri soğuk suya tutarak yeniden yıkayın. Tekrar tepsiye koyup 5 dakika kaynatarak ocaktan alıp yeniden soğuk suda yıkayın. Cevizleri yeniden tepsiye alın ve üzerini örtecek kadar su ilave ederek bu kez 45 dakika boyunca kaynatın. Arada sırada bir çatal yardımı ile cevizlerin iyice yumuşadığından emin olun. Yumuşadıkları zaman başka bir tencereye aldığınız cevizlerin içine 2 limonun suyunu ekleyin ve yeniden üstünü geçecek kadar su koyup ortalama 2 saat boyunca suyun içinde bekletin. Sonrasında cevizleri çıkarın. Baş bölgelerinden dikey olarak attığınız kesiklerin iç kısımlarına 1 tane karanfil ile 1 badem yerleştirip bir tepsiye dizin ve üzerlerine toz şekeri dökün. 1 gece boyunca bu şekilde bekletip ertesi gün cevizlerin üstüne 1,5 su bardağı içme suyu ilave edip ocağa alın ve şeker eriyene kadar hafif ateşte kaynatın. Şekerler eriyince ocaktan alıp soğumasını bekleyin.

Soğuyan cevizlerin üzerine yarım bardak limon suyu ekleyip ocağa koyun ve cevizlerin şurubunun koyulaşmasına kadar kaynatın. Soğuyunca şurubu ile birlikte kavanozlara alabilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir