Çocuklarda W Oturuşunun Zararları

Kimi çocuklar bebeklikten başlayarak ergenlik dönemi ve sonrasına kadar otururken bacaklarını iki yana açarak otururlar. W Şeklinde oturmanın zararları

Kimi çocuklar bebeklikten başlayarak ergenlik dönemi ve sonrasına kadar otururken bacaklarını iki yana açarak otururlar. Bebeklerin 1 yaşından itibaren oturmaya başlamaları ve alışkanlıklarına bağlı olarak gelişen bu durum, eğer küçüklükte engellenmezse sonrasında büyük sorun teşkil edebilir.

W Oturuşunun Zararları

W oturma şekli, küçük yaşlarda oluşan alışkanlık ile birlikte gelişme sürecindeki çocukların vücutlarında ciddi kalıcı hasarlar oluşturuyor.

W şeklinde oturmak yani dizlerin kesiştiği ve poponun topuklarda yer alan bir oturuş pozisyonudur. Bu pozisyon çocuklar ve yetişkinler tarafından zaman zaman yerde veya düşük bir oturma yerinde otururken tercih edilebilir. Ancak bazı insanlar için rahat olabilirse de, bu pozisyonla ilgili bazı risklerin olması önemlidir ve bunların farkında olmak önemlidir.

W şeklinde oturmanın bir riski, kalçalar ve bel ağrısına yol açabilecek bir yük oluşturmasıdır. Bu, bacakların pozisyonu nedeniyle pelvisin aşırı eğik hale gelmesine neden olur ve düzgün bir oturuş ve rahatsızlık oluşturur. Bunun yanı sıra, ayakların pozisyonu dizlerin dışarıya doğru döndürülmesine neden olabilir, bu da düzgün oturuş ve bel ağrısına yol açar.

W şeklinde oturmanın başka bir riski, kalçalar ve bacakların hareketini sınırlamasıdır. Bu, çocuğun çevresine hareket etmesini ve keşfetmesini zorlaştırabilir ve aynı zamanda koşma ve zıplama gibi fiziksel etkinliklerle ilgilenmelerini de sınırlayabilir.

Genel olarak, çocuklar ve yetişkinlerin uzun süre W pozisyonunda oturmaları tavsiye edilmez ve daha iyi hareket imkanı ve destek sağlayan daha neutraller bir oturuş pozisyonu tercih etmeleri önerilir. Eğer siz veya çocuğunuz W şeklinde oturma alışkanlığına sahipseniz, daha iyi bir oturuş ve rahatsızlık veya yük riskini azaltan diğer oturma pozisyonları ve alışkanlıkları geliştirmeyi düşünmek iyi bir fikir olabilir.

Çocukların çok sevdiği bu oturuş pozisyonu yüzünden ailelerin endişe etmeleri gerekebilir. Bazen saatlerce aynı pozisyonda oturabilen çocuklar fark etmeseler de vücutları ve iskelet sistemleri ciddi şekilde yoruluyor.

Ayakların her iki tarafa açarak ve dizlerini gereğinden fazla bükerek oturan çocuklar Televizyon, tablet ya da oyuncaklarının başında bu pozisyonda uzun süre kalıyor ve duruş bozukluklarına zemin hazırlıyor. Onları hayatları boyunca etkileyebilecek bu durumu fark ettiğinizde ona fark ettirmeden var olan oturuş alışkanlığını değiştirmeye çalışmanız gerekmekte.

Aksi taktirde;

  • Kalça hasarı
  • Dizlerde eğik gelişim
  • Bileklerde düzensiz gelişim
  • Sırt, karın ve kalçada bulunan kasların yanlış oluşumu
  • Omurga eğilmesi

Gibi ortopedik rahatsızlıklara sebep olacaktır.

Çocuklarda W Oturuşunun Zararları

Bacakları yana açarak oturmak neden zararlıdır?

Normal oturma pozisyonlarında vücut ağırlığını omurga ve bacak kasları çekerken bacakları iki yana açarak oturan bireylerde (W pozisyonu) yük sırt ve karın kaslarına binmektedir. Bu durum da uzun vadede omurga eğriliğine sebep olacaktır.

Oturma bozuklukları nasıl düzeltilir?

Çok geç kalmadan öncelikle doktora danışmanızda fayda var. Çocuğunuza “böyle oturma, böyle durma” gibi ihtarlar yaparsanız bu ters tepecek ve o pozisyona daha çok ilgi duyacaktır. O yüzden çocuğunuza fark ettirmeden onu koltukta ya da yerde farklı pozisyonlarda oturmaya teşvik etmelisiniz. Onun yanında doğru pozisyonlarda oturarak örnek olabilirsiniz. Ve kesinlikle çocuklarınızın yanında yanlış olan o oturma pozisyonunda oturmayın. Bebekler için bu durumu düzeltmek daha kolay olabilir.

Bu durum sadece bebekler ve çocuklar için geçerli değil, gençler ve yetişkinler için de zararlı olan bu tip oturma pozisyonlarını kullanmayınız.

İlerleme kaydedemezseniz ilk olarak bu tip çocuk hastalıkları ile ilgilenen bir ortopediste ya da hastaneye gitmenizde yarar olacaktır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir