Ev Yapımı Gerçek Dondurma (Sahlepli)

Ev yapımı dondurma için nefis ve kolay bir tarif ile karşınızdayız. Salepli dondurma, lezzetine inanamayacağınız ve basit malzemeler ile yapılan bir reçete. Gerçek dondurmanın ana malzemesi saleptir. Salep aktarlarda satılan, oldukça pahalı ve orkidelerin köklerindeki topçuklardan elde edilen bir tozdur. 3 malzemeli dondurma tarifi hazırlama aşamasında birazcık özen istemektedir. Yapımı oldukça kolay ancak süreci uzun olduğundan bir miktar vaktinizi ayırabilmelisiniz. Uzun bir zamanınız olduğuna emin olduğunuzda bu tarifi hemen uygulayın. Tadına baktığınızda bir daha dışarıdan dondurma almak istemeyeceksiniz.

Evde Gerçek Dondurma Malzemeleri

  • 1 Litre Çiğ Süt (tercihen keçi ya da inek sütü olabilir)
  • 2 Su Bardağı Toz Şeker
  • 1 Yemek Kaşığı Hakiki Toz Salep

Evde Gerçek Dondurma Tarifi

Ev Yapımı Dondurma Nasıl Yapılır?

  1. 1 litre çiğ sütü tencereye boşaltalım. Eğer istemez ya da bulamazsanız günlük süt tercih edebilirsiniz. Maraş dondurmasının özünde keçi sütü bulunmaktadır. Süt tercihini damak zevkinize uygun olarak yapabilirsiniz. Çiğ süt kullanacaksanız steril hale gelmesi için 70 derece üzerinde yaklaşık 15 dakika kaynaması gerektiğini unutmayın.
  2. Tenceredeki sütün içerisine şekeri ve salebi ekleyelim. Tencereyi ocağa alıp, mikserle düşük devirde karıştırmaya başlayalım. Kaynayana kadar bu işleme devam edelim ve iyice köpürmesini sağlayalım.
  3. Kaynadıktan ve iyice köpürdükten sonra geniş bir cam karıştırma kabına aktaralım ve soğuması için bir kenarda dinlenmeye bırakalım.
  4. Soğuduktan sonra mikser ile tekrar yaklaşık 5 dakika çırpalım. Sonra üstüne bir kapak kapatıp buzluğa alalım.
  5. Buzluğa aldıktan sonra takip eden her saat başı karışımı çıkarıyoruz. Bu defa mikser kullanmadan tel çırpıcı ile elle hep aynı yöne doğru çırpıyoruz. Yaklaşık 5 dakika boyunca çırpıyoruz.
  6. Her saat başı aynı işlemi tekrarlıyoruz. Bir noktadan sonra artık karışım elle çırpılamaz yoğunluktaki kıvama gelecektir. Bu süre buzluğa göre değişmekle birlikte, yaklaşık 6-7 saat arası sürecektir.
  7. Bu aşamada artık dondurma kıvamına gelmek üzere 1 gece boyunca hiç ellemeden buzlukta beklemesi gerekmektedir. Maraş dondurma nasıl yapılır sorusunun yanıtını ertesi gün büyük bir lezzet eşliğinde alabileceksiniz.
0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir