Fırında Sütlaç Tarifi

Üzeri nar gibi kızarmış çok hafif ve lezzetli fırında sütlaç tarifimi sizler için paylaşıyorum. Mutlaka not edin.

Üzeri nar gibi kızarmış çok hafif ve lezzetli fırında sütlaç tarifimi sizler için paylaşıyorum. Mutlaka not edin 🙂   

Fırında sütlaç dediğimizde akla hemen üstü kızarmış bal gibi tatlı sütlaçlar gelir. Ben de tam olarak ondan bahsediyorum ve tarifini veriyorum. Bu tarif ile 6 kase sütlaç hazır oluyor. Tarifteki malzemeleri orantılı şekilde azaltıp çoğaltarak kase sayısını değiştirebilirsiniz. Hemen sütlü tatlının tarifine geçelim.

Fırında sütlaç tarifi

Malzemeler:

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı (isteyenler 2 yemek kaşığı eksiltebilirler)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 1 paket vanilya
  • 1,5 su bardağı kaynar su
  • 1 tatlı kaşığı pudra şekeri
  • Güveç kaseleri

İsteyenler ek olarak çikolata eriterek ilave edebilir.

Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır?

Öncelikle 1 su bardağı (ya da birkaç kaşık eksik) pirinci güzelce yıkayalım. Daha sonra derin bir tencereye dökelim ve üzerine kaynar suyu dökerek pirinci pişirmeye başlayalım. Suyunu çekmeye başlayana kadar pirinci pişirelim. (yaklaşık 6-7 dakika)

Pirinç piştikten sonra soğuk haldeki sütü tencereye ekleyelim ve karıştırmaya başlayalım. Şimdi şeker ve vanilyayı dökerek eriyene kadar karıştırmaya devam edelim. Kaynayana kadar sürekli karıştıralım. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika daha aralıklarla karıştırarak kaynatalım. İstediğimiz kıvama geldikten sonra altını kısalım ve nişastamızı hazırlayalım.

Nişastayı yarım su bardağı su ile karıştırarak eritiyoruz. Aksi taktirde suda eritmeden döktüğünüzde içinde topak topak olacaktır ve hoş bir görüntü olmayacaktır.

Nişastayı da ekledikten sonra yine aralıklarla karıştırarak 10 dakika daha kaynatarak pişiriyoruz. Dilediğiniz kıvama geldiğinde sütlacı güveç kaselerine alabiliriz. Güveçleri doldururken tenceredeki pirinçler dibe çökmüş olabileceği için pirinç ve sıvı dengesini eşit dağıtmaya çalışın.

Güveçleri ağzına kadar bir parmak boşluk kalacak şekilde dolduruyoruz. Ve tam olarak 6 kase dolmuş oluyor.

Sütlaçları kaselere paylaştırdıktan sonra fırın tepsisine dizelim ve fırın tepsisinin ağzına kadar (dökülmeyecek şekilde) soğuk su dolduralım.

Dip not: Burada tepsiye su koymamızdaki amaç çömleklerin sıcaktan çatlamalarını önlemektir.

Tepsiyi fırına koymadan önce isteyenler üzerine pudra şekeri serpebilirler. Böylece üzerindeki yanıklar daha belirgin ve daha tatlı olacaktır. Tavsiye ederim.

200 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Bu yüzden sürekli fırının başında durarak kontrol etmeniz gerekmekte.

Sütlü tatlılardan fırında sütlaç tarifimiz bu kadar kolay 🙂 Ellerinize sağlık, afiyet olsun hanımlar.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir