Karamelli Muhallebi Tarifi

Özel sofraların yemekten sonra aranan hafif tatlısı haline gelen karamelli muhallebi tatlısı yapılış ve kıvamı ayarlamak açısından zor olarak değerlendirilse de aslında pratik ve her evde bulunabilecek malzemelerle yapılabilecek bir tatlıdır.

Karamelli muhallebi yapmak için;

  • 1 litre süt,
  • 2 adet yumurtanın sadece sarı kısmı,
  • 4 çorba kaşığı un (2 kahve fincanı şeklinde de aynı miktarı vermektedir.),
  • 1 buçuk yemek kaşığı tereyağı,
  • 6 yemek kaşığı şeker,
  • 2 paket vanilya
  • Tercihe göre iri çekilmiş fındıkla süsleyebilirsiniz.

Karamel İçin;

  • 2 su bardağı toz şeker,
  • 1 buçuk paket (300 gr) krema

Karamelli Muhallebi Nasıl Yapılır?

Karamelli Muhallebi Yapılışı

Tatlının yapımına başlarken 1 litre sütü orta boy bir tencereye boşaltınız, üzerine beyaz kısmından ayrılmış 2 adet yumurta sarılarını ekleyiniz. 6 yemek kaşığı şeker ve 4 çorba kaşığı unu da ekledikten sonra topaklanma olmayacak şekilde karıştırmaya başlayınız. Kaynayana kadar karıştırmaya devam ediniz bu sırada kıvama gelecektir. Kaynamasının ardında 3-5 dakika daha ocakta karıştırmaya devam ettikten sonra karışımı ocaktan alınız ve soğumaya bırakınız.

Bu sırada karamel yapımı için bir cezvenin içerisine yarım su bardağı toz şekeri alınız ve sulanması için çok az miktarda hatta damla olacak şekilde su ekleyebilirsiniz. Orta ateşte içine şekeri koyduğunuz cezveyi sürekli karıştırarak bekletiniz. Şeker eriyene ve sulanana kadar bu işleme devam etmeniz gerekmektedir. Karışım biraz sulandıktan ve rengi kahverengiye yaklaştıktan sonra ocaktan alınız ve bekletmeden sıcak hali ile daha önceden hazırlamış olduğunuz muhallebi karışımına ekleyiniz ve beklemeden hızlıca karıştırınız.

Karışımı bir kenara alıp beklettiğiniz sırada 1 yemek kaşığı tereyağını eritiniz ve ve ılık durumda iken 1 paket vanilyayı üzerine ekleyiniz. Hazırlamış olduğunuz tereyağı ve vanilya karışımını beklemekte olan muhallebi karışımının içine ekleyiniz ve mikser yardımı ile 5 dakika çırpınız. (Çırpıcı gibi elektriksiz bir ürünle karıştırma yapar iseniz bu süre artmaktadır. Kıvama bakarak karıştırma süresini belirleyebilirsiniz.)

Sunum için malzemelerde belirtildiği gibi iri dövülmüş fındık kullanmak istenir ise muhallebinin içine fındıkları ekledikten sonra kaşık yardımı ile iyice karıştırıp tatlıyı hazır hale getirebilirsiniz. Tüm karışım işlemlerinin ardından karamelli muhallebiyi buzdolabında yaklaşık 4-5 saat bekleterek ve meyvelerle farklı sunum şekilleri oluşturarak servis edebilirsiniz. Karamelli muhallebi soğuk bir şekilde servis edilmelidir.

Eğer kat kat görünüm vermek istiyorsanız önce muhallebiyi kaselere döküp ardından karemeli hazırlayabilir ve üstüne dökebilirsiniz. İsteyenler en alt kata rondodan geçirilmiş bisküvi yerleştirebilir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir