Lavaş Ekmek Tarifi

Büyüklerinizin yaptığı gibi lezzetli ve tadına doyum olmayan lavaşlar yapmak için bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Lavaş genellikle hazır satın alınan bir ürün olmuştur. Ancak evde de kolaylıkla hazırlamak mümkün. Dürümlük lavaşların temel sorunu paketi açıldığı anda çok çabuk kurumasıdır. Bunun için birkaç püf noktasına dikkat edilirse yumuşacık dürümlük lavaşlar yapabilirsiniz. Pamuk gibi puf puf evde lavaş yapımı için geçelim tarifimize.

Lavaş Malzemeleri

 • 2 Su Bardağı Oda Sıcaklığında Su
 • 3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
 • 1 Su Bardağı Yoğurt
 • 2 Çay Kaşığı Tuz
 • 1 Paket Kuru Maya
 • 5 Su Bardağı Un

Ev Yapımı Lavaş

Yumuşacık Lavaş Tarifi

 1. Derin bir karıştırma kabının içerisine ilk olarak suyu, yoğurdu ve zeytinyağını ekliyoruz. İçine kuru maya ve tuzu da ekleyip iyice karıştırıyoruz. Bu şekilde lavaş yapımı mayasız şekilde hazırlanabilir.
 2. Sonrasında unu azar azar karışıma ekliyoruz. Dilerseniz tümünü beyaz un ile dilerseniz tam buğday unu karıştırarak da yapabilirsiniz.
 3. Ele yapışmayan kıvamda yumuşak bir hamur elde ettikten sonra dinlenmeye bırakıyoruz. Kabın üzerine hava almayacak şekilde streç film ile kapatarak yaklaşık 1 saat kadar dinlenmeye bırakın.
 4. Hamur dinlendikten sonra avuç içi kadar parçalara ayırarak bezeler oluşturun. Her bir bezeyi yapışmaması ve kendini salmaması için unladığınız bir kaba yerleştirin. Bezeleri açarken diğerlerinin kurumaması için üstlerini bir mutfak bezi ile örtün.
 5. Oklava yardımı ile bezeleri tabak büyüklüğünde açın. Çok ince ya da çok kalın olmamasına dikkat edelim.
 6. Açılan her bir bezeyi iyice kızmış olan tavada kızartalım. Tavaya konduktan sonra üstünde kabarcıklar olmaya başlayınca diğer tarafını da çevirip kızartalım. Sürekli çevirerek kızartma işlemini yaparsanız kurumadan ve yanmadan harika lavaşlarını olabilir.
 7. Pişen her lavaşı ön ve arkasına 2-3 kez bir spreyi şişe yardımı ile su püskürtelim. Bu şekilde lavaşlar yumuşacık kalacaktır. Su sıktıktan sonra lavaşları dışarıda bekletmeden örtü altına alalım.
 8. Tüm lavaşları aynı işlem sırası ile tamamladıktan sonra tümünü bir arada bir poşete koyup ağzını iyice kapatalım. Bu şekilde lavaşlar ilk yapıldığı andaki gibi yumuşak kalabilir.

Lavaş Ekmek Tarifi

Lavaş Yapmanın Püf Noktaları

 • Lavaş hamurunu yaparken önerimiz tümünü klasik beyaz un yerine tam buğday unu ile karıştırmanız olacaktır.
 • Evde yumuşak lavaş tarifi için en önemli püf noktası hamurun kıvamının doğru tutmasıdır. Ele yapışmayacak kıvamda olmalı ve çok sert olmamalı. Cıvık bir hamur olmaması için fazla un konursa da katı bir hamur olabilir. Yeteri kalınlıkta açmak için kulak memesinden bir parça daha yumuşak olabilir.
 • En çok sorulan soru ise geceden hamurun hazırlanmasıdır. Bu yumuşak dürüm lavaşları kolayca yapmak için hamuru geceden hazırlayabilirsiniz. Üstü kapalı şekilde buzdolabında bekletip sabaha bezelere ayırabilirsiniz.
 • Ayırdığınız bezelerin mutlaka dinlenmesine dikkat edin. Dinlenmiş olan hamur kolayca açılır. Ayrıca daha güzel pişecektir.
 • Lavaşları pişirirken yapışmaz bir tavada ve mutlaka yüksek ateşte pişirmelisiniz. Eğer lavaşları yanmasın diye düşünerek altını kısarsanız sert lavaşlarınız olur. Yüksek ateşte ve iyice ısınmış tavada sürekli çevirerek pişirmeye özen göstermelisiniz.
 • Her yeni lavaşı pişirmeden önce tavayı bir peçete yardımı ile temizlemelisiniz. Bir önceki lavaştan kalan unları alırsanız diğer lavaşınız da aynı kalitede pişecektir.
 • Sprey yardımı ile su sıkılınca lavaşların hamur olacağını düşünmeyin. Lavaşlara mutlaka su püskürtme işlemi yapın farka inanamayacaksınız.
 • Tüm bu püf noktalarına dikkat ederseniz evde kolayca yumuşacık lavaşları yapabilirsiniz. Tüm dürüm ve kahvaltılıklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Lavaşları hazırladıktan sonra ağzı kapalı ve hava almayacak şekilde birkaç gün içinde tüketmek için kullanabilirsiniz. Her kullanımınızda tavada birazcık ısıtmanız yeterli olacaktır.
0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir