Tava Böreği

Kolay hazırlanması ve enfes tadı ile gönüllerde taht kurmuş tava böreği, herkes tarafından kolaylıkla hazırlanabilecek türde bir tarif ile karşınızda. Aynı zamanda yaklaşık otuz dakikalık pişirme süresiyle de son derece pratiktir. Ağza alındığı anda anne elinin lezzetini hatırlatan tava böreği tarifi için böreğin içerisine genellikle patates veya peynir konulur. Su böreğini andıran, aynı zamanda hiçbir şekilde fırın gerektirmeyen bu tarifin hazırlanışında peynir kullanılmıştır.

Tava Böreği İçin Hangi Malzemeler Gerekir?

Bu tarifte biz peynirli hazırlayacağız ama siz dilediğiniz iç harcı ile börek yapabilirsiniz. Tava böreğinin hazırlandığı tavaya yapışmaması için öncelikle tavayı yağlamak gerekir. Bu işlem için tereyağı oldukça lezzetli bir seçim olacaktır ancak çabuk yanabilen yapısından dolayı yanma derecesini yükseltmek için tereyağı ile zeytinyağı da karıştırılabilir.

Üç adet yufka,
iki su bardağı süt,
iki adet yumurta
1 çay bardağı sıvı yağ

İç harcı için

200 gram kadar peynir (Bol içli olması isteniyorsa peynir miktarı damak zevkine göre artırılabilir)

Aynı zamanda tuzsuz bir peynir tercih edilmiş ise iç harca sonradan tuz eklenmemesi gerekir. Beyaz peynir, tulum peyniri, lor peyniri, çökelek kullanılabileceği gibi evde kalmış peynirleri değerlendirmek için de tava böreği tarifi makul bir seçim olacaktır. Ayrıca iç harcı zenginleştirmek ve farklı bir tat yaratmak için peynire dereotu, maydanoz benzeri pişmeye müsait yeşillikler ve baharatlar eklenebilir.

Tava Böreği Tarifi

İlk olarak süt, yağ ve yumurta bir kapta karıştırılır. Sonrasında böreğin yapılacağı tava yağlanır ve ilk yufka kenarları dışarıdan sarkacak şekilde tavaya serilir. Üzerine önceden hazırlanan karışım sürülür. Geri kalan iki yufka ortadan ikiye bölünür ve bir kat yufka bir kat karışım şeklinde yine kenarları dışarıda kalacak şekilde serilir.

Son kat yufka konulduktan sonra peynirli harç bu yufkanın üzerine yayılır. Dışarıda kalan kısımlar sırasıyla kapatılır ancak her kat kapatıldığında üzerine karışımdan sürülür. Nihayet en son kat da kapatılıp börek hazır hale geldikten sonra eğer kalmış ise kalan karışım da bu son katın üzerine dökülür. Akabinde kısık ateşte sallayarak pişirilmeye başlanır. 15 dakika kadar sonra altı kızarınca tencerenin kapağıyla ters yüz edilir ve aynı yöntemle altı da kızarana kadar pişirilir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir