Yeni Doğanlarda Anne-Bebek İlişkisi

Anneler için bebekleri her şeydir. Çoğu yeni anne olmuş kadın bebeğini o kadar özel bulur ki, onun yüzüne bakamayacak kadar kırılgan olduğunu görebilir.

Anneler için bebekleri her şeydir. Çoğu yeni anne olmuş kadın bebeğini o kadar özel bulur ki, onun yüzüne bakamayacak kadar kırılgan olduğunu görebilir. Hassas tutuşlar, hassas dokunuşlar anne ve bebek arasındaki ilişkiyi pekiştirir. Peki, yeni bebeği olan anneler ne yapmalı, bebeğine nasıl davranmalıdır?

İlk Emzirme

Bebekler ilk doğdukları saat içerisinde bile emme refleksleri gelişmiş olarak doğarlar bunun için ilk doğum yapmış anneler bebeklerinin doymadığı için ağladığını düşünmemelidir. Çünkü yeni doğum yapmış her annenin vücudu bebeğin ihtiyacı kadar süt üretmektedir.
Sürekli bebeğimi emzirmeliyim düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Genellikle uygulama doktorun belirlediği sürede ve bebek ağlayarak aç olduğunu belli ettiği zamanlar içinde gerçekleşmeli bebek fazladan emzirilmeye çalışılmamalıdır.

İlk Emzirme

Yeni doğanlar için ev ortamı nasıl olmalıdır?

Ev ortamınızı ne çok fazla temiz tutun ne de tozlu tutun!

Bebeğin hastaneden gelme zamanına ayarlanmış bir temizlik ortamı oluşturulmalıdır. Çok fazla kokulu ve parfümlü deterjanlar kullanılmadan ev ortamı temizlenmeli ve ortalama sıcaklıkta ısıtılmalıdır.
Ev ortamının çok fazla tozlu olması veya evin içinde yeni doğan bebeğe çok yakın olabileceği sanılan ev hayvanlarının bebekten uzak tutulması gerekmektedir. Bebeğinin bir süre sonra bağışıklık sistemi güçlendiğinde bir miktar tozun veya ev hayvanının bebek için sorun teşkil etmeyeceği de bilinmelidir.

Yeni doğanlarda kıyafet seçimi

Bebek için kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?

Bebekler eski zamanlarda kundak denen bohça biçiminde bir örtü ile hiç kımıldamayacak kadar sarılıyordu. Yeni doğan bebeklerde halen bu uygulamayı anneanneler veya babaanneler yapmaya çalışmaktadır.
Fakat bu uygulama uzman çocuk doktorları tarafından kesinlikle kabul edilmeyen bir harekettir. Yeni doğan bebeklerin hareketlerinin kısıtlanmadan her yöne ellerini, kollarını ve bacaklarını oynatabilmeleri bebeklerin vücut gelişimleri için doktorlara göre mutlaka gereklidir. Yani yeni doğan bir bebek kundak yerine tulum giydirilerek bakılmalıdır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir