12 Zayıflatan Bitki Çayı Tarifi


Sağlıklı bir görünüme kavuşmak, fazla kilolardan kurtulmak herkesin arzusudur. Kontrolsüz şekilde kilo alımının önüne geçmek ve sağlıklı beslenmek için doğanın sunduğu şifa dolu mucizevi bitkilerden yararlanmak iyi bir çözümdür.

Özellikle diyet programlarına eşlik etmesi için bitkilerden yararlanmak mümkündür. Kilo verme sürecini daha da hızlandıran ve aynı zamanda pek çok faydası ile sağlığı destekleyen bitkiler sayesinde metabolizmayı canlandırmak da mümkün. İdeal kilonuza kavuşmak için bu bitkilerin çay formunu veya kürler halinde hazırlanmış şekillerini de tüketebilirsiniz. Elbette bitkilerin şifalı gücünden yararlanmak için mutlak sağlıklı ve dengeli beslenmeyi de unutmamalısınız. Bu bitkilerin tek başlarına zayıflamanızı sağlamayacağını, mutlaka diyet ve egzersizle beraber tüketilmeleri gerektiğini de aklınızda tutmalısınız.

Size sunduğumuz şifalı bitkiler Dr. İbrahim Saraçoğlu’nın önerdiği, zayıflamak isteyenlere tavsiye ettiği bitkiler arasından seçilmiştir.

1) Yeşil Çay

Yeşil Çay

Çok güçlü bir antioksidan olan yeşil çay hemen her diyet listesinde vardır. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı olduğu gibi, düzenli tüketilmesi halinde ödemden kurtulmayı ve yağ yakımını da kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Mide şişliği gibi durumlarda 1 fincan yeşil çay rahatlatıcı etki yapacaktır. Bağırsak tembelliğini yok ettiği gibi kilo vermekte son derece faydalıdır.

2) Tarçın

Tarçın çayı zayıflatıyor mu?

Zayıflatan bitkilerden olan tarçın hoş aroması ve tok tutucu özelliği ile diyet listelerinin de vazgeçilmezleri arasındadır. Kan şekerini düzenlemesi bakımından ani tatlı krizlerinin önüne geçer ve iştahı bastırır. Tokluk hissi veren tarçın hem toz, hem de çubuk formu ile kullanılabilir. Bağırsak hareketlerini düzenlediği gibi, nane, limon veya maydanoz ile beraber hazırlanacak detokslarla zayıflama serüveninizde size yardımcı olacaktır.

3) Maydanoz

Kahvaltılarda mutlaka tüketilmesi önerilen maydanoz güçlü bir antioksidandır. Zayıflama konusunda en yardımcı bitkiler arasındadır ve ödem attırır. Yağ yakımını da artıran bitkiyi çay olarak tüketebileceğiniz gibi, limon ile beraber kür şeklinde de içebilirsiniz. Özellikle gebe ve emziren bayanlar için kullanılmaması gerektiğini de unutmamak gerekir.

4) Mate Yaprağı

Son zamanlarda popülaritesi artan mate yaprağı genellikle çay olarak tüketilen ve zayıflamaya yardımcı olan bitkiler arasında yer alır. Metabolizmayı harekete geçiren ve tokluk hissi veren bitki acıkma duygusunu da geciktirdiğinden kilo vermeyi kolaylaştırır. Düzenli kullanımında zayıflatıcı özelliğinden daha fazla yararlanmak mümkündür.

5) Biberiye

Biberiye Çayı

Baharat olarak yemeklerde kullanabileceğiniz veya çay olarak tüketebileceğiniz biberiye bitkisi hoş bir aromaya sahipti. Özellikle ödem attıran ve sinir sistemi üzerinde etkili olan biberiye, dolaşımı rahatlatır. Sıcak suyun içine 1 çay kaşığı biberiye atarak demlenmesini bekleyerek tükettiğinizde metabolizmanızın harekete geçtiğini hissedebilirsiniz.

6) Tere Otu

Zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştıran bitkilerden biri de tere otudur. Böbrek taşı şikayeti olanlar için de şifa olan bitki zayıflatma özelliğinin yanı sıra saç dökülmesine ve diyabete de iyi gelmektedir. Kahvaltılarda bir iki tutam tüketildiğinde hazımsızlığa ve boğaz ağrılarına iyi gelen özelliklerinden de faydalanılmış olur.

7) Isırgan Otu

Isırgan Otu Çayı

Ödem attırıcı özelliği olan ısırgan otu sağlık için en şifalı bitkiler arasındadır. Vücudu yağ yakımı için hazırlar ve idrar söktürücü özelliği vardır. Çay şeklinde demlenerek diyet listelerine eklenebilir.

8) Zencefil

Zencefil

Bir kök bitki olan zencefil kuvvetli bir idrar söktürücüdür. Hem yemeklerde, hem de çay olarak tüketilen zencefil ödem atılmasını kolaylaştırır. Zayıflatma özelliği de olan bitkiyi toz halinde çay olarak hazırlayabilirsiniz. Bağırsak ve sindirim sisteminin en büyük dostu olan zencefil vücudu diyet yaparken daha güçlü hale getirmesi bakımından da önemlidir.

9) Kekik

Tüketildiğince öncelikle ödem attıran, sonrasında ise vücudu yağ yakımına hazırlayan kekik en çok tercih edilen bitkilerin başında gelir. Baharat şeklinde tüketildiği gibi, çay olarak da demleyerek zayıflama konusunda fayda sağlayabilirsiniz.

10) Mercanköşk

Maydanoz ve ne naneli detoks suyunun içine atılan mercanköşk de diyet yapanların en sık başvurduğu bitkilerin başında geliyor. Kaynar suda demleyerek çay şeklinde de tüketilebilen bitki bağırsak ve sindirim sistemine de iyi gelmektedir. Çay formunun içine limon sıkarak zayıflama konusunda etkili şekilde yardım alabilirsiniz.

11) Nane

Nane Çayı Tarifi

Ağız kokusunu gideren, enerji veren ve zayıflama konusunda tercih edebileceğiniz naneyi çiğ olarak salatalarda kullanabilir, toz formunu çay olarak demleyebilir veya yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz. Tok tutma özelliğinin yanı sıra sindirim sisteminin düzenlenmesinde de son derece etkilidir.

12) Kiraz Sapı

Ödemden kurtulmak için kullanılan kiraz sapı çay olarak demlenip içildiğinde zayıflama sürecini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Her yıl kirazların saplarını taze olarak kurutup kullanarak bağırsaklarınızın düzene girmesini sağlayabilirsiniz. Cam kavanozlarda saklayabileceğiniz kiraz saplarını kaynar suda demleyip aç karnına bir fincan olarak tükettiğinizde ödem sorununuzdan kurtulabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizin yayın hayatına devam edebilmesi için reklam engelleyiciyi (ad-blocker) kapatır mısınız?