2 Malzemeli Yelpaze Patates Tarifi

Yelpaze patates yapımı ile son derece kolay ve şık bir sunum hazırlayabilirsiniz. Her yemeğin yanına yakışan patates ile sofranızda görsel bir şölen yaratabilirsiniz. Çok az malzeme ile kısa zamanda hazırlayabileceğiniz bu tarifi herkes çok beğenecek.

Yelpaze Patates İçin Malzemeler

 • Büyük boy patates (Kişi sayısı kadar patates kullanabilirsiniz)
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • 3 diş sarımsak
 • Arzuya göre baharat ilavesi (karabiber, kimyon, kırmızı toz biber ve biberiye)

Yelpaze Patates Yapımı

 1. Öncelikle patatesleri bol su ile yıkayıp iyice durulayın.
 2. Sonrasında dilimleme aşamasına geçilecektir. En önemli kısım burası olup, üstten yapılan her dilimleme dibe varmadan durmalı ve dibi kesilmemelidir. Bunun için sık kullanılan yöntemlerden birisi, patatesin her 2 uzun yanına tahta kaşık koyulmasıdır. Tahta kaşıklara gelene kadar dilimlenen patatesin böylece dipleri kesilmemiş olacaktır.
 3. Yukarıda belirtilen malzemeler bir kase içinde karıştırılarak fırça yardımı ile patateslerin üstüne ve zedelemeden dilimleri arasına sürülür. Bolca sürmelisiniz böylece patates kurumadan pişecektir.
 4. Yağlanan ve baharatlanan patatesleri bir fırın poşetinin içine koyun. Ağzını kapadıktan sonra hava alması için 3-4 yerinden kürdan yardımıyla delikler açın.
 5. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 30 dakika kadar pişirin. Bu noktada kontrollü olmakta fayda olacaktır. Patatesin türü, boyutu ve fırına göre pişirme süresi değişecektir. Patatesin yumuşaması ile fırından çıkarabilirsiniz.
 6. Patatesleri bu şekilde fırından çıkararak direk servis edebileceğiniz gibi süsleme de yapabilirsiniz. Kaşarlı yelpaze patates için poşetten çıkardığınız patatesleri bir fırın kabına yerleştirerek, üstüne ve dilimlerin aralarına rende kaşar peyniri serpebilirsiniz. Kaşar peyniri eriyene kadar 180 derecede yaklaşık 10-15 dakika pişirebilirsiniz.

Yelpaze Patates tarifi

Yelpaze Patates Yapımı Püf Noktaları

 • Bu tarif için en önemli kısım dilimleme işlemidir. İlk yaptığınız zamanlarda dibine kadar kesip patatesin şeklini bozma ihtimaliniz olabilir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz şekilde yanlarına tahta kaşık koyarak kolayca kesebilirsiniz. Zaman içinde eliniz alışacak ve aparatlara ihtiyacınız kalmadan düzgün ve kopmamış dilimler hazırlayabilirsiniz.
 • Patatesler aynı anda fırına gireceğinden eşit pişmeleri için mutlaka büyüklük ve türlerinin birbirine yakın olması gerekir.
 • Fırın poşetine koyacağınız patatesler kapalı ortamda olacağından kendi buharı ile pişecektir. Bu sayede pişme süresi kısalmış olacaktır. Ayrıca buharda piştiğinden kurumamış patatesleriniz olacaktır. Akordiyon patates yaparken dilerseniz poşet olmadan da üstünü kapatarak pişirebilirsiniz.
 • Fırın poşeti ile yaptığınız her yemek için dikkat etmeniz gereken poşette biriken buharın kesme anında dışarı aniden çıkmasıdır. Buhara yakın durmamaya özen gösterin.
 • Baharatlar damak tadınıza göre ayarlanabilir. Yoğun lezzet isteyenler köri gibi farklı baharatlar da tercih edebilir. Baharat sevmeyenler için sadece tuzlamakta yeterli olacaktır.
0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir