Evde Nar Ekşisi Yapımı

Muhteşem bir lezzeti size sunmaya hazırız! Salataların üzerine döktüğümüz, çiğ köftenin vazgeçilmezi olan nar ekşisi nasıl yapılır? Evde nar ekşisi yapımı aslında oldukça kolay.Hem kıvamını sevdiğiniz gibi ayarlayabilir hem de ekşiliğini tadına bakarak ayarlayabilirsiniz hatta narları bile istediğiniz ekşilikte seçebilirsiniz. Evde nar ekşisi nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını gelin hep birlikte öğrenelim.

Bilmeniz gerekenler:

5 kg kabuklu nardan yaklaşık 300-350 ml nar ekşisi çıkıyor.

15 kg kabuklu nardan yaklaşık 1 litre nar ekşisi çıkıyor.

Evde Nar Ekşisi Yapmak İçin Malzemeler

  • 5 kg kabuklu ekşi nar
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Nar ekşisi

 

Nar Ekşisi Nasıl Tarifi

İşte en önemli soru! Nar nasıl ayıklanır? İşte size oldukça kolay bir yöntem. Öncelikle narları bir güzel yıkayın. Ardından bıçak yardımı ile ikiye bölün. Daha sonra kestiğiniz kısım avuç içinizde kalacak şekilde tutun ve üzerine tahta kaşıkla vurmaya başlayın. Elinizin altında genişçe bir kap olsun ki narlar içine düşsün. Bu şekilde tüm narlarınızı ayıklayın. Elinizi iyice kabın içinde tutun ki narlar ve nar suyu çevreye sıçramasın. Nar ayıklama işlemi bittikten hemen sonra nar üzerinde kalan zarları temizleyin. Temizlemezseniz eğer tat değişimi yaşanabilir.

Evet, temizleme işlemi bittikten hemen sonra narları sıkmaya hazırız. En kolay yöntemi mutfak robotundan geçirmek. Robottan geçirdikten sonra suyu mutlaka süzgeçten geçirmelisiniz ki hiç tane kalmasın içinde. Süzdüğünüz nar suyunu bir tencereye alın. Ortalama 3 saat kaynatacaksınız. En önemlisi ise nar suyunu kaynatırken üzerinde oluşan köpüğü almayı sakın unutmayın.

Oldukça yoğun kıvama gelen nar suyunun altını kapatmadan 5 dakika önce içine tuzunuzu ekleyin. Ve 5 dakika daha karıştırıp altını kapatın. Güzelce soğuduktan sonra kavanozlara koyun ve buzdolabında saklayın. Hepsi bu kadar!

Hem sağlıklı hem doğal hem de evde yaptığınız için rahat rahat tüketebileceğiniz harika bir lezzet yakalamış olacaksınız.

Bunlara Dikkat Edin!

  • Seçtiğiniz narlar ekşi olmalı.
  • Yoğun kıvamı aslında pekmez gibi olacağı anlamındadır.
  • Tat değişimi olmaması için nar üzerinde kalan beyaz zarları iyi temizlemelisiniz.
  • Kesinlikle çelik tencere de nar ekşisi yapmalısınız. Tadı saha güzel oluyor.
  • Nar ekşisine tuz atıyoruz çünkü mayalanma işlemi tuz ile yapılıyor. Tuz eklemezseniz 1 hafta sonra şarap gibi sulu ve nar ekşisinden uzak bir tadı olacaktır.

Nar ekşisi yapımı işte bu kadar! Şimdiden afiyet olsun hepinize…

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir