Anasayfa / Zayıflatan İçecekler / İbrahim Saraçoğlu Zayıflatan Tilya Kürü
Tilya Kürü Tarifi

İbrahim Saraçoğlu Zayıflatan Tilya Kürü


İçerisinde kuşburnu, ıhlamur ve altın otu bulunan Tilya kürü Dr. İbrahim Saraçoğlu tarifleri içinde zayıflama konusunda ayrı bir yere sahiptir.Bitkilerin ayrı şekilde kaynatılıp demlenmesi ve 1 litrelik içme suyuna ilave edilmesiyle elde edilen karışımın hafif ekşi bir tadı vardır. Çay olarak tüketilen Tilya kürü diyet yapan kişilerin kilo vermelerini kolaylaştırması bakımından oldukça etkilidir. Ekşimsi bir tada sahip olduğu için bu şekilde tütketemeyenler içine çok az şeker veya organik süzme bal koyarak tatlandırabilirler. Doğal bitkilerle, sağlıklı bir şekilde hazırlanan Tilya kürü metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye de sahiptir.

Tilya Kürü Malzemeleri

  • 20 gram ıhlamur
  • 20 gram kuşburnu
  • 10 gram altın otu
  • İçme suyu

İbrahim Saraçoğlu Zayıflatan Tilya Kürü Tarifi

İsteyenler kuşburnu, altın otu ve ıhlamur alarak kendileri demleyebilir veya aktardan hazır Tilya kürü paketlerinden de alabilirler. Tüm malzemeler hazır olduğunda hepsi birlikte karıştırılır. Önceden kaynatılmış olan 1 litrelik içme suyunun içine karışımı ekleyerek ocakta 5 dakika civarında kaynattıktan sonra demlenmesi için ocağın altı kapatılır. Bitkiler suya rengini verip ılıdıktan sonra cam şişeye aktarılır ve biraz daha bekletilir.

Kürün uygulanmasında 1 litrelik içeceğin hepsini bir defada içmemek gerekir ve çok da sakıncalıdır. Günde 1-2 bardak tüketmek doğru olacaktır.  Kür bittiğinde aynı şekilde yeniden hazırlanmalıdır. Gebe veya ilaç kullanan, kronik hastalığı olanlar tüketmeden önce muhakkak hekime danışmalıdır.

Tilya Kürü ile Zayıflama İbrahim Saraçoğlu

Tarifi değerlendirin
recipe image
Tarif Adı:
İbrahim Saraçoğlu Zayıflatan Tilya Kürü
Tarih:
Oylar
51star1star1star1star1star Based on 8 Review(s)

Sizin için önerilenler;

Uyurken zayıflatan greyfurt karışımı

İç – Uyu – Zayıfla

Pinterest WhatsApp Messenger Twitter Facebook Paylaşım Daha önce uyuyarak zayıflama yöntemini duydunuz mu? Hazırlayacağımız yağ yakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir