Buzdolabında Saklanması Sakıncalı Yiyecekler

Buzdolabı ve derin dondurucuda yiyecek saklamak hepimizin başvurduğu yararlı bir yöntem. Peki sakıncalı olan kısmı neresi?

Yazlık ya da kışlık yiyecekleri saklamak, hızlı bozulan gıdaları muhafaza etmek için derin dondurucuları kullanıyoruz. Ayrıca buzdolabında da kısa süreli saklamak istediklerimi oluyor. Fakat kimi yiyecekleri buzdolabında saklamak gıdalara ve size zarar verebilir. Buzdolabında saklanması sakıncalı yiyecekler listemiz;

Kahve

Kahve, bulunduğu ortamdaki kokuları üzerine çektiğinden buzdolabına koyulduğunda tüm kokuları çeker. Ve nemlenir. Nemlenmesi ve kokuları çekmesiyle birlikte kendi kokusunu kaybetmekler birlikte lezzeti de kaçacaktır.

Kahveyi ağzı kapalı bir kavanozda oda sıcaklığında saklamanız gerekir.

Domates

Olgun domatesleri özellikle yaz aylarında buz dolabında saklamanız önerilir. Ancak olgunlaşmamış henüz yeşil domatesler buzdolabında bekletilmemelidir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, öz tadını ve kokusunu ışık ile sıcaklık altında kaybeder. Bundan dolayı zeytinyağı kapalı, ışık görmeyen ve oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Zeytinyağı buzdolabında saklanır mı?

Sıcak iklimli bölgelerde zeytinyağının bozulma riski olduğundan buzdolabına konmak istenir fakat bu düşünce yanlıştır. Zira zeytinyağı soğukta donarak lezzetini kaybetmektedir. Zeytinyağı oda sıcaklığında ve ışık almayan bir kapta saklanmalıdır.

Devemı 2. sayfada (2)

0/5 (0 Reviews)

1 2 3 4Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir