Canan Karatay’ın Çocuklara Beslenme Önerileri

Profesör Dr. Canan Karatay çocukların sağlıklı beslenmesi için uyarılarda bulundu. Çocukların beslenmesinde yağa ihtiyacı olduğunu belirten Karatay, yağ ve proteinin aynı anda tüketimi ile beynin daha iyi çalıştığını vurgulamaktadır.Özellikle Japonların zeka gelişimine gösterdiği önem neticesinde çocuklara sundukları beslenme listelerinden örnekler veriyor.

Canan Karatay beslenme listesi içinde çocuklar için asla şeker tüketilmemesi önemlidir. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Karatay, şekerin çocuk gelişiminde zehir etkisi gösterdiğini her açıklamasında belirtmektedir.

Çocuklar için zararlı bir başka ürünün de beyaz ekmek olduğunu ve beyaz ekmeğin tüketimi sonucu vücutta şekere dönüştüğünü aktarmaktadır. Mutlu ve sağlıklı çocuklar için doğru ve kaliteli ürünlerle beslenmenin çok önemli olduğunu dile getirmektedir.

Çocuklarda Yanlış Beslenme Neticesinde Oluşan Hastalıklar

Çocukların işlenmiş gıda tüketimi nedeniyle gün geçtikçe sağlıksız beslenmeye doğru itildiğinden bahseden Karatay, özellikle şeker, gofret, çerez, cips gibi ürünlerin adeta birer zehir olduğunu belirtmektedir.

Kanser hastalığının çok küçük yaşlarda görülmesinin temel sebeplerinden birisinin işlenmiş hazır gıdaların tüketiminin artması olarak nitelemektedir. Bunun önüne geçmek için politik açıdan önlemler alınması gerektiği ve uygulanmasının zorunlulaştırılmasının altını çizmektedir. Canan Karatay beslenme tavsiyesi temelinde henüz çocukken kaliteli beslenmenin öğrenilmesi yatmaktadır. Japonya’da buna benzer bir uygulamanın uzun yıllardır kullanıldığı ve Güney Kore gibi ülkelerin de bunu takip ettiğini söylemektedir. Çocukların okulda eğitimler alarak doğru beslenme tekniklerini öğrendiğini ve hazır beslenme çantası götürmediklerini örneklerle anlatmaktadır. Her çocuğun okulda kendi yemeğini hazırladığı, kendi başına yemek yedikten sonra, bulaşıklarını da kendisinin kaldırdığını anlattı. Bu sayede her birey çocuk yaşta doğru beslenme alışkanlıkları edinilebilecektir.

Canan Karatay

Japon Beslenme Modeli

Canan Karatay Japonya’da uygulanan beslenme şekli ile ilgili detaylı bilgiler aktarmaktadır.

“Japonya beslenme kültüründe öğünler sabah ve akşam olmak üzere 2 seferdir. Japon tarzı beslenme ile 7 yaşına ulaşan her çocuk güne 2 yumurta yiyerek başlamaktadır. Akşam yemeğinde muhakkak deniz ürünü tüketmeye özen gösteriyorlar. Bu sayede doğal yollardan bolca protein ve yağ vücuda alınmaktadır. Türk yemek kültüründe yumurtanın yeri oldukça fazla olduğundan aynı sistemde organik yumurta tüketimini bizler de düzenli hale getirebiliriz. Çok az tükettiğimiz balık miktarını arttırmak da son derece önemli.”

“Japon ve Güney Kore’de yapılan beslenme şeklinde doğal ürün tüketimi ilk sıradadır. Türk mutfağında son dönemde un, şeker, tahıl ile bizleri yağ ve proteinden uzaklaştırdılar. Çocukların zeka düzeyinde gerilemeye sebep olabilecek bu yanlıştan dönülmesi gerekmektedir. Çocuklar yanlış beslendiği için aşırı hiperaktif çocuklarımız oldu. Küçük yaşta çocuklar ne yazık ki sakinleşsin diye antidepresan ile baskılanmaktadır.”

Prof. Dr. Canan Karatay yaptığı açıklamalar ile çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi yolunda doğru adımlar atılması gerektiğini vurgulamaktadır. Çocukların hastalıklara yakalanmadan kalp, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için gerçek ve işlenmemiş besinler verilmesi gerektiğinin altını çizmektedir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir