Dişlere Zarar Veren 10 Alışkanlık

Hemen hemen her gün tekrarladığımız bu vazgeçilmez alışkanlıklarımız diş sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Diş düşmanı şeyler listesi.

Hemen hemen her gün tekrarladığımız bu vazgeçilmez alışkanlıklarımız diş sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Diş düşmanı şeyler listemiz;

Sağlıklı dişlere sahip olmak herkesin arzusu. Bunun için diş bakımına özen göstermek ve diş hekimine rutin kontrollerin yaptırılması önerilir. Günlük hayatta gerek yiyecek-içecek gerekse yapılan alışkanlıklarla diş sağlığı bozulması üzücü bir gerçektir. Başlıca diş düşmanı 10 kötü alışkanlık şöyledir;

  1. Asitli İçecekler

Asitli içecekler diş sağlını tehdit eder. Diş minesinde aşınmaya ve dişte asit erozyonuna sebep olur. Hızlı çürümeyi destekler.

  1. Sigara

Sigara, sağlığa zararlı olduğu bilindiği gibi diş sağlığını da etkiler. Dişlerde koyu lekelere ve plak oluşumuna ve diş eti hastalığına neden olur. Bunların yanı sıra kötü ağız kokusuna neden olur.

  1. Alkol tüketimi

Alkol tüketimi ağız kuruluğuna neden olduğu için yeteri kadar tükürük üretimi olmaz. Tükürük salgısı üretimi dişleri çürüğe ve plak oluşumuna karşı koruduğu için önemlidir.

Aşırı soğuk içecek veya yiyecek tüketildiğinde diş etinde sızlama, çekilme ve ağrı gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Bu da diş hassasiyetinin habercisidir.

  1. Tatlı Yiyecekler ve Şekerlemeler

Fazla şeker içeren besinler diş sağlığına zararlıdır. Bakteri üretimine ve diş çürümesine neden olur. Yapışık şekerlemeler diş aralarında kalıntı bırakır ve içeresinde bulunan sitrik asit zarar verir.

  1. Aşırı Soğuk yiyecek ve içecekler

Alkol tüketimi ağız kuruluğuna neden olduğu için yeteri kadar tükürük üretimi olmaz. Tükürük salgısı üretimi dişleri çürüğe ve plak oluşumuna karşı koruduğu için önemlidir.

  1. Karbonhidrat İçeren Yiyecekler

Karbonhidrat barındıran yiyecekler birçok zararı olduğu olduğu gibi ağız sağlığınızı da tehdit eder. Tükürükte bulunan enzimi karbonhidrat şekere çevirir ve ağızda bakteri üretmesine neden olur.

  1. Yanlış Diş Fırçası Seçimi

Diş bakımında yapılan hatalardan biri sert kıllara sahip diş fırçası kullanmak. Sert kıllara sahip diş fırçaları diş minesinde aşınmaya, diş etinde kanamaya ve ağrıya neden olur. Orta sertlikte kıllara sahip diş fırçası kullanmak gerekir.

  1. Kürdan Kullanmak

Kürdan kullanmak diş etine zarar verir. Diş etinde oluşan yaralar zamanla diş çürümesine yol açar. Bu yüzden gün içinde sık sık kürdan kullanılmamalıdır.

  1. Diş Fırçasını Islatmak

Dişleri fırçalamadan önce diş fırçasını ıslatmak yanlış bir alışkanlıktır. Islak olan kıllar dişleri iyi temizlemez ve yemek kalıntılarının kalmasına neden olur.

  1. Aşırı Sıcak Yiyecek ve İçecekler

Aşırı sıcak diş minesine iyi gelmez ve diş eti hassasiyetine neden olur.

Dişlere zarar veren şeyler özetle bunlar. Eğer sağlık bakımından kusursuz bir ağız ve diş sağlığı istiyorsanız bu ve türevi hareketlerden kaçınılmalıdır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir