Kısır Kaç Kalori? Kilo aldırır mı?

Öğle çaylarının aranan lezzeti kısır kilo aldırır mı? Kaç kaloridir, diyet yapanlar kısır yiyebilir mi?

Türk damak lezzetlerinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan kısır, günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz ama bir yandan da kaç kalori olduğunu, kilo aldırıp aldırmadığını merak ettiğimiz tatların başında gelir. Pek çoğumuzun sevdiği kısır yapımı kolay, besin değeri yüksek bir yemektir ve 3 çorba kaşığı kısır, 1 dilim ekmekle aynı kaloriye sahiptir.

Kısır Kaç Kalori?

100 gram kısır toplamda 336 kalori içerir. Aynı zamanda 55 gr karbonhidrat ve 9 gr protein bulunur. Yağ ve lif bakımından da son derece zengin olan kısırda A ve C vitaminlerinin yanı sıra, kalsiyum, potasyum ve demir de bulunmaktadır. Oldukça besleyici ve doyurucu bir besindir.

Kısır Kalori

Bir orta boy kısır 60 gr gelmektedir ve yaklaşık 202 kaloridir. Yüksek kaloriye sahip olmadığı gibi, bulgurdan yapıldığı için sindirimi kolaylaştırır. Aşırı tüketilmesi halinde şişkinlik ve kilo yapar.

Kısır Kilo Aldırır Mı?

Bulgurdan yapılan kısırın içine genellikle salça, yağ, limon, marul, domates, maydanoz ve soğan gibi malzemeler de koyulur. Çok yüksek bir kaloriye sahip olmadığı gibi aynı zamanda bağırsak çalıştırır ve sindirime de yardımcıdır. Aşırı tüketilmemesi halinde kilo yapmaz ancak kısıra eklenen yağ miktarı da kalorisini etkileyecektir. Mümkün olduğunca az yağlı, az tuzlu ve çok sebzeli tüketmek gerekir. Bir porsiyon kısırın 202 kalori olduğu unutulmamalıdır.

Makul şekilde tüketilen kısır besleyici bir öğün olduğu gibi, bağırsaklar ve sindirim sistemi üstünde faydalı olduğundan kilo almaya da engel olur.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir