Pirinç Pilavı Kaç Kalori?

Diyet yapmak isteyenlerin ya da kilo vermeye uğraşanların aklındaki o “pirinç pilavı kaç kalori?” “kilo aldırır mı?” sorularına detaylı yanıtlar veriyoruz!

Yüksek bir glisemik indekse sahip olan pirinç kan şekerinin düşmesine neden olabileceği gibi, ani şekilde oluşan acıkmalara da yol açabilir. Oldukça düşük lif oranına sahip olması nedeniyle doyurucu değildir ve karbonhidrat miktarı da bir hayli yüksektir.

Pirinç Kaç Kalori?

100 gram beyaz pirincin kalorisi 102’dir. Ortalama olarak 1 çay bardağı pirinç 71 kalori iken, 1 kase pirinçte ise kalori miktarı 345’tir. Çiğ halde iken yüksek kaloriye sahip olan pirincin kalorisi pişince daha da düşer. Pişirme esnasında içine giren yağ ve tuz oranı da kaloriyi artıran etkenlerin başında gelir.

Potasyum bakımından zengin olduğu gibi, bolca A vitamini de içerir. Sodyum ve kalsiyum açısından da zengindir. Esmer pirinç ya da kepekli pirincin 100 gramında ise 116 kalori bulunur ve özellikle diyetlerde tercih edilebilir. 1 kaşık pilavın 25 kalori olduğu, yani 1 dillim ekmeğe eşit olduğu unutulmadan tüketilmelidir.

Pirinç pilavı kilo aldırır mı?

Pirinç Kilo Yapar mı?

Yüksek karbonhidrat ve yağ içeren pirinç, glisemik indeksi yüksek besinlerin arasında bulunmaktadır ve lif oranının da düşük olması nedeniyle doyurucu değildir. Bununla beraber kan şekerini düşürmesi sonucu kişilerde ani tatlı yeme ihtiyacı ortaya çıkabilir ve bu da kilo alımını tetikleyebilir. Dikkatli tüketmek gerekir zira bir kaşık pirinç pilavı 1 dilim ekmeğe denktir. Günlük 1 kase pilav ve yanında salata ya da cacık tek başına bir öğün olarak tüketilebilir.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir