Kumpir Kaç Kalori?

Severek tükettiğimiz kumpir kaç kalori? Kumpir kilo aldırır mı?

Dünya genelinde severek tüketilen sayılı gıdalardan biri olan patates…
7’den 70’e herkesin severek tükettiği patatesin en çok tercih edilen türlerinden biri de kumpirdir. Közlenerek ya da fırında pişirilerek yapılan kumpir piştikten sonra üzerine garnitür ve kaşar peynir dökülerek servis edilen lezzetli bir yiyecektir.

Kumpir Kilo Aldırır Mı?

Patates karbonhidrat ağırlıklı bir sebze olduğu için kumpir de maalesef kilo aldırabilir. Kumpirin şeker oranı az olmasına rağmen karbonhidrat değerinin fazla olması kalorisinin yüksek olmasına sebebiyet verir. Kumpir tüketirken dikkatli olunması gereken bir yiyecektir. Diyet yapan ya da kilosuna dikkat eden kişilerin fazla kumpir tüketmemesinde fayda vardır. Kumpirin 100 gramında yaklaşık olarak 200 kalori vardır. Ortalama bir kumpirin 150-250 gram kadar olduğunu düşünürsek 1 porsiyon kumpir yediğinizde yaklaşık 300 ile 500 arası kalori alırsınız. Bu sayıya en büyük etken kumpirde kullanılan ekstra malzemelerdir.

Kumpir ile Alınan Kalori Nasıl Yakılır?

Orta boyda bir kumpirin tüketilmesinin ardından alınan kaloriyi yakmak için yaklaşık 20 dakika yüzmek yeterlidir. Bunun yerine 20 dakika bisiklet sürme ya da 25 dakika hafif tempoda koşu yapılabilir. Özellikle diyet yapan kişiler kalori alımından sonra mutlaka spor yapmalıdır.

0/5 (0 Reviews)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir